Yazı Detayı
23 Nisan 2019 - Salı 10:14
 
EN GÜZEL ARMAĞAN (23 NİSAN)
KAZIM ÖZATAK
 
 

 

EN GÜZEL ARMAĞAN  (23 NİSAN) 

 

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün geleceğin parlak nesillerine, çocuklarına armağan ettiği ve dünyada bir ilk olan en güzel hediyedir 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramı. Anlam ve önemi de 23 Nisan 1920 yılında açılan TBMM’nin bu devlet için bu millet için tarihi misyonunda yer almaktadır.

 

Mustafa Kemal Atatürk’ün bu günü “23 Nisanı” çocuklara armağan etmek için Ulusal ve Egemenlik ve Çocuk bayramı olarak ilan edip kutlanması büyük ve yerinde bir adım olduğu, bugün dünyada kutlanan tek çocuk bayramı olması hasebiyle de daha iyi anlaşılıyor zaten. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramı her yıl coşkuyla ve heyecanla gururla kutlanıyor. İlk olarak 1929 yılında Çocuk bayramı olarak da kutlanıyor ve geleneksel bir hal alıyor artık. Gazi Paşa’nın çocuklara gelecek nesillere en büyük armağanı ve tarihi hediyesidir aynı zamanda.

 

23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilân ettiği tarihtir hiç şüphesiz. Bütün dünyaya kardeşlik mesajlarının verildiği ve her türlü sorunun, probleminin el ele kardeşçe çözülmesi gerektiğinin hatırlatılması bakımından da değerlidir bu günün anlam ve önemini düşündüğümüzde. O yüzden “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” çok büyük önem de arz etmektedir bunu unutmamak lazım hiçbir zaman. Ve bu aynı zamanda Türk milletinin gönlünde ve hafızasında, onun bağımsızlığının ve egemenliğinin iradesinin sarsılmaz ifadesi ve işareti olarak önemli bir yer tutmaktadır.

 

Bu bayram her yıl yurdumuzda, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde, yurtdışı temsilciliklerimizde, bütün kurumlarımızda ve özellikle de okullarımızda çeşitli ve renkli kutlamalarla milli birliğimizin kenetlenmesi adına çok önemli bir mesaj ve ifade olarak yerini korumaktadır hala. 23 Nisan 1920, yeniden hatırlatmak gerekirse, bu gün ve tarihin anlam ve önemi şu gerçekte yatmaktadır. O da şu ki, Türk milletinin iradesini temsil eden TBMM’nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini özgürlüğünü ilan ettiği önemli bir tarihtir.

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 23 Nisan 1924’te “23 Nisan ”gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir. Ve Atatürk 5 yıl sonra da 23 Nisan 1929’da bu bayramı çocuklara armağan etmiştir ve 23 Nisan ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır. 1979’da, yine ilk olarak altı ülkenin katılmasıyla Uluslararası boyuta taşıdığımız bu milli bayramımıza, ortalama olarak her yıl 40 üzerinde ülkeden gelen ve Türk çocuklarının  misafiri olan yabancı ülke çocukları da katılmaktadır. Dünya’da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir.

 

Atatürk’e göre “Vatanı korumak çocukları korumakla başlar.” “ Çocukları her türlü ihmal ve istismardan korumalı ve onlar her koşullarda yetişkinlerden daha özel olarak ele alınmalıdır. Yine Atatürk’e göre, “Çocuk sevgisi bir ihtiyaçtır.” Hiç çocuğu olmayan Mustafa Kemal Atatürk, işte bu nedenledir ki çok sayıda manevi evlat sahibi olmuştur. Ve yine bu nedenledir ki, TBMM’nin açıldığı 23 Nisan’ın aynı zamanda “Çocuk bayramı” olmasını kabul etmiştir. 23 Nisan Atatürk’ün hamiliğini yaptığı bir Cumhuriyet kurumu olan Himaye-i Etfal Cemiyetinin öncülüğünde zamanla önce fiilen, sonra da resmen bir “Çocuk bayramına” dönüşmüştür. 23 Nisan 1926 tarihli Milliyet gazetesinde Himayet-i Etfal Cemiyeti Başkanı Fuat Bey’in şu açıklaması yayınlanmıştır: “Bugün çocuk günüdür, yani istikbale ve istiklale ait bir gündür. Cumhuriyet hükümetimiz bu günü çocuklara tahsis etti.”

 

Atatürk diyor ki:

 

“Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da milli egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir.”

 

 

Bir kez daha 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun. Vatanımıza milletimize barış huzur ve güvenlik esenlik getirmesi temennisiyle...

 

 

KAZIM ÖZATAK

 

 

Kazım Özatak Yazıları Atatürkçü Medya'da...

 

 
Etiketler: EN, GÜZEL, ARMAĞAN, , (23, NİSAN),
Yorumlar
Haber Yazılımı