Yazı Detayı
08 Nisan 2019 - Pazartesi 11:14
 
CUMHURİYETİN İLKELERİ KAZANDI
KAZIM ÖZATAK
 
 

 

CUMHURİYETİN İLKELERİ KAZANDI

 

Bugünlerde Türkiye önemli eşiklerden geçerken, ülkemizin demokrasiye hak, hukuk, adalet ve cumhuriyetin ilkelerine değerlerine ne kadar ihtiyacı olduğu bir kez daha anlaşılmış oldu sanırım. Cumhuriyetin az da olsa değerini göz ardı ettiğimiz doğrudur, yoksa Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu ve tastamam olan dünyada örneği az rastlanan cumhuriyetimiz demokrasimiz bu eşikten geçme ihtiyacı hmezdi zannımca.

 

Cumhuriyetin değeri yadsınamaz bir gerçektir, onu göz ardı ettiğimiz anda demokrasiden de vazgeçeceğimizi çok iyi anlamamız lazım. Kim kazandı kim kaybetti bunun bir anlamı var ama asıl kazanan cumhuriyetin ilkeleri ve bu çerçevede bu idealde bir araya gelen ilkeler ittifakı olduğu kesin. İlkeler ittifakı dediğimde sadece bunu siyasi partiler bazında anlamayın lütfen zira bu cumhuriyetin ta kendisidir.

 

Peki cumhuriyetin ilkeleri nasıl kazandı diye sorabilirsiniz haklı olarak? Evet cumhuriyetin ilkeleri ön plana çıktı bu demokratik tercih sürecinde. Başta demokrasi, hak, hukuk, adalet, cumhuriyet ufku kazandı. Ve cumhuriyetin birleştirici gücü, birlik beraberlik, bütünlük ile aklı hür fikri hür bir tercihin sonucudur yaşananlar hiç şüphesiz. Milliyetçilik, halkçılık, devletçilik, inkılapçılık, laiklik eksenli bir yol çizen cumhuriyetin, demokrasinin temelleri olan bu ilkeler kazandı. Her kesimi tek çatı altında toplayan bunu başaran, Tek vatan tek millet tek devlet tek bayrak ideolojisi ile yurtta sulh cihanda sulh fikri ve felsefesi kazandı. Cumhuriyetin ve demokratik yönetimlerin olmazsa olmazı parlamenter anlayış ve ısrardı kazanan.

 

Cumhuriyetin ilkeler ittifakıyla herkesi kucaklayan ve herkese aynı mesafede olan tercih kazandı. Barış, huzur, güven dilidir kazanan ve tek derdi vatan olan anlayıştır kazanan. Samimi sıcak, eşit ve öz değerlerimize bağlılıktır kazanan. Ortak akıl, tek hedef, tek amaç tek mücadele ruhudur cumhuriyet. O da vatan millet bayrak için olan demokrasidir.

 

Vatanımızı koruyacak birlik ve beraberliğimizi sağlayacak yegane şey cumhuriyetin ilkeleri etrafında kenetlenmek. Buna Çanakkale’de Kurtuluş savaşında biz de bütün dünya da şahit oldu. Cumhuriyet barış dilidir adalet, hukuk ve demokrasinin dilidir. Birlik bütünlük ve kucaklamanın dilidir bunu sağlamalıyız yeniden ve bu minvalden bu yoldan ayrılmamalıyız. Cumhuriyetin değerlerine ilkelerine sımsıkı sarıldığı vakit bu millet ancak o zaman düze çıkabilir. Ve Medeniyetler muvazenesindeki yerini de ancak böyle alabilir başka türlü zor...

 

 

KAZIM ÖZATAK

 

 

Kazım Özatak Yazıları Atatürkçü Medya'da...

 

 

 
Etiketler: CUMHURİYETİN, İLKELERİ, KAZANDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı