Haber Detayı
26 Mart 2019 - Salı 18:07 Bu haber 11601 kez okundu
 
Atatürk’ün Yakın Koruması Topal Osman’a TRT’den Skandal İtham…
TRT’de yayınlanan ve Engin Altan Düzyatan’ın sunduğu ‘’3'te 3 Tarih’’ adlı programda, Atatürk’ün yakın koruması ve milli mücadelede 42. ve 47. Gönüllü Alay Kumandanı olan Milis Yarbay Topal Osman Ağa’ya skandal itham!
GÜNDEM Haberi
Atatürk’ün Yakın Koruması Topal Osman’a TRT’den Skandal İtham…

 

Atatürk’ün Yakın Koruması Topal Osman’a TRT’den Skandal İtham…

 

 

 

TRT’de yayınlanan ve Engin Altan Düzyatan’ın sunduğu ‘’3'te 3 Tarih’’ adlı programda, Atatürk’ün yakın koruması ve milli mücadelede 42. ve 47. Gönüllü Alay Kumandanı olan Milis Yarbay Topal Osman Ağa’ya skandal itham!

 

Programda, konuk olan yarışmaya sorulan sorular arasında yer alan;

 

 

‘’TBMM’nin birinci dönem çalışmalarına son verilmesine neden olan siyasi gerginliğin temelini oluşturan olayda, 1923 yılında Topal Osman tarafından öldürüldüğü anlaşılan milletvekili kimdir?’’ sorusunda adeta milli mücadele kahramanımız Yarbay Topal Osman Ağa’yı katil olmakla ithamda bulunuldu.

 

 

TRT’de yayınlanan ‘’3'te 3 Tarih’’ adlı programda yapılan bu TARİHİ HATA sosyal medyada tepkilere neden oldu.

 

Tepki gösterenlerden birisi de, Tarihçi Yazar Ümin Doğan oldu.

 

 

Ümit Doğan sosyal medya hesabından yaptı paylaşımlarda şu açıklamalarda bulundu;

 

 

''TRT’den tarihi hata.

 

Ali Şükrü Bey’i Atatürk’ün muhafızı Topal Osman’ın öldürdüğü iddiası bir derin tarih söylemidir. Bu tezi kabul eden derin tarih Atatürk’ü de azmettirici olarak suçlar. Bu cinayeti Topal Osman’ın işlemediğini kitabımda tam 48 sayfada delilleriyle açıkladım;

 

Ali Şükrü bey cinayetinin amacı Atatürk'e katil damgası vurup onu koltuğundan etmekti. Böylece cinayeti işleyenler kazanılmış zafer sonrası kurulacak yeni devletin başına kolayca geçeceklerdi.

 

Ali Şükrü Bey TBMM'nin en ateşli muhalif mebusuydu. Atatürk'ü şiddetle eleştirirdi. Ancak Atatürk ve Ali Şükrü Bey'İn araları iddia edildiği gibi bozuk değildi. Atatürk Ali Şükrü Bey'in açık sözlülüğünü hep takdir eder, Ali Şükrü Bey'de Atatürk'e saygı duyardı.

 

Atatürk ve Ali Şükrü Bey'in TBMM'de tartıştığı bir oturumdan sonra Ali Şükrü Bey öldürüldü. Cinayet Atatürk'ün muhafızı Topal Osman Ağa'nın üzerine yıkıldı. Böylece Atatürk zan altında bırakıldı. TBMM'de muhalif vekiller ve Trabzon basını Atatürk'ü cinayetten sorumlu tuttular.

 

Onlara göre cinayeti işleyen kesinlikle Topal Osman'dı ve bu işi tek başına yapmış olamazdı. Bu işin bir emir vereni olmalıydı ve yine onların düşüncesine göre bu kişi Atatürk'tü. Cinayetten sonra Topal Osman yargılanmadan öldürüldü. Atatürk cinayetle suçlandı.

 

Konu yeterince araştırılmadığından bu güne kadar derin tarihçiler aynı düşünceyi devam ettirdiler. Mustafa Kemal'in Muhafızı Topal Osman kitabımda cinayetin ne Atatürk ile ne de Topal Osman'la ilgisi olmadığını delilleriyle izah ettim.

 

TRT'nin Ali Şükrü Bey ve Topal Osman'ın şehadete ermelerinin yıl dönümüne bir kaç gün kala bu soruyu gündeme getirmesi büyük bir talihsizliktir. Bu konu yılardır Giresun ve Trabzon çekişmesine neden olmuş, istismara açık bir konudur.

 

Hem Topal Osman Ağa, hem Ali Şükrü Bey bizim değerimizdir. Her ikisi de milli mücadele de emek vermiş kahramanlardır. Ali Şükrü Bey aydın kişiliğiyle ve fikirleriyle, Topal Osman ise cephede savaşarak, Ata'nın muhafızlığı yaparak bu vatana hizmet etmişlerdir.

 

Burada Ali Şükrü Bey'i öldürmekle itham edilen Topal Osman Ağa milli mücadelenin en önemli şahsiyetlerinin başına gelir. Balkan savaşında topal kalmış, Pontus çeteleriyle mücadele etmiş, iki gönüllü alay kurup kurtuluş savaşına katılmış, Koçgiri isyanını bastırmıştır.

 

Hepsinden önemlisi milli mücadelenin en ateşli günlerinde Türk milleti geleceğini Atatürk'e, Atatürk'te canını Topal Osman'a emanet etmiştir. Topal Osman Atatürk'ün muhafızlığı görevini başarıyla yürütmüştür.

 

 

Ali Şükrü beyin oğlu Nuha Doruker bile “babamı Topal Osman öldürmedi” derken, bu meselenin gündeme gelmesi, Topal Osman’ın cinayetle suçlanması oldukça üzücüdür.''

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör: ERKAN BOZKURT
Yorumlar
Haber Yazılımı